Rzetelny proces i uzasadnienie rozstrzygnięcia na formularzu
Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, w pewnych przypadkach sporządzenie uzasadnienia na formularzu świadczyć może o nierzetelnej kontroli odwoławczej.
W ostatnio wydanym wyroku z dnia 11 sierpnia 2020 r. (sygn. I KA 1/20) SN pochylił się nad zagadnieniem, które tylko z pozoru może wydawać się problemem czysto technicznym. SN dokonał bardzo ważnej oceny obowiązujących od ostatniej dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego formularzy uzasadnień sądowych. W opisywanym judykacie istotne są zarówno podnoszone argumenty, jak i samo rozstrzygnięcie. Orzeczenie to może swoim zasięgiem rzutować na szeroki zakres spraw. Powinno być również brane pod uwagę przy rozważaniu przez skarżących zarzutów odwoławczych.
Niezrozumiałe uzasadnienia
Orzecznictwo w sprawach karnych od dłuższego czasu zmagało się z systemowym problemem wadliwych uzasadnień do wyroków. Uzasadnienia były niekomunikatywne. Stałą praktyką było to, że swoją objętością przekraczały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta