Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z wyłączeniem z masy upadłości banku środków unijnych

04 listopada 2020 | Orzecznictwo | Łukasz Trela

Odpowiedź udzielona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pytanie Sądu Najwyższego będzie niewątpliwie istotna dla praktyki i być może stanie się impulsem dla polskiego ustawodawcy do dokonania stosownych zmian w kodeksie postępowania cywilnego lub w prawie upadłościowym.

Postanowieniem z 22 września 2020 r. Sąd Najwyższy, rozpoznając skargę kasacyjną w sprawie o sygn. I CSK 745/18, skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prawne dotyczące problemu związanego z żądaniem wyłączenia z masy upadłości upadłego banku środków pieniężnych wpłaconych na rachunek klienta pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Gminna inwestycja

Zagadnienie wyłoniło się na kanwie następującego stanu faktycznego. Występująca po stronie powodowej gmina uzyskała środki pieniężne na podstawie umowy o dofinansowanie projektu inwestycyjnego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko" 2007–2013. Pieniądze zostały zdeponowane na rachunku bankowym w banku spółdzielczym, wobec którego została następnie ogłoszona upadłość. Gmina wniosła o wyłączenie tychże środków z masy upadłości, powołując się na art. 63 ust. 1 pkt 1) ustawy – Prawo upadłościowe (dalej: p.u.), który stanowi, iż nie wchodzi do masy upadłości mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Z kolei zgodnie z art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c. nie podlegają egzekucji środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU z 2019 r., poz. 869, z późn. zm.),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament