Za bezprawne zwolnienie odszkodowanie do trzech pensji
Prawo do odszkodowania za niezgodne z przepisami wypowiedzenie umowy o pracę nie zależy od tego, czy pracownik poniósł z tego powodu szkodę. Przysługuje ono tylko raz, nawet gdy firma wypowiadała tę samą umowę kilkakrotnie. RYSZARD SADLIK
Zgodnie z art. 45 § 1 kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub dokonane z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy orzeka – stosownie do żądania pracownika – o bezskuteczności wypowiedzenia, a gdy umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu do pracy albo o odszkodowaniu.
Prawo wyboru
Zatem co do zasady pracownik ma prawo wybrać między roszczeniem pozwalającym na powrót do pracy a żądaniem zasądzenia odszkodowania. Jednak sąd pracy może nie uwzględnić żądania o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 2 k.p.). Takie zasądzenie odszkodowania, zamiast przywrócenia do pracy, może być uzasadnione np. istnieniem w zakładzie pracy poważnego konfliktu pomiędzy pracownikiem a jego przełożonymi, który został zawiniony przez pracownika.
Nie dotyczy to jednak roszczeń zgłoszonych przez:
- kobiety w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego,
- pracowników w wieku przedemerytalnym,
- pracowników chronionych na podstawie przepisów szczególnych,
chyba że przywrócenie do pracy jest niemożliwe z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta