Pozew o rozwód i do sądu
Wyrok rozwodowy zawiera m.in. rozstrzygnięcie o: winie za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej i alimentach.
Wyrok rozwodowy, którym kończy się sprawa, nie przesądza jedynie o rozwiązaniu małżeństwa, ale zawiera wiele towarzyszących rozstrzygnięć, które wywołują istotne i długofalowe skutki prawne, często na kilka albo nawet kilkanaście lat. Niezwykle ważna jest więc świadomość prawna osób, które z własnej woli lub z woli małżonka zostają zaangażowane w sprawę rozwodową.
Orzeczenie o rozkładzie
Pozew o rozwód jest skomplikowanym pismem procesowym wszczynającym sprawę, w którym należy przede wszystkim przekonać sąd, że powinien orzec o rozwiązaniu małżeństwa. Trzeba bowiem wykazać, że nastąpił między małżonkami zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, a więc, że małżeństwo przestało funkcjonować we wszystkich trzech sferach (emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej) oraz że nie ma realnych widoków na zmianę tej sytuacji. Nawet wtedy jednak sąd może odmówić rozwiązania małżeństwa, gdy zachodzą przeszkody rozwodowe (co zdarza się stosunkowo rzadko), tj. kiedy sąd uzna, że na skutek rozwodu ucierpi dobro małoletnich dzieci małżonków albo że orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zazwyczaj sąd nie orzeknie również rozwodu, o który wnosi małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.
Przygotowując pozew o rozwód, należy również wskazać, czy chcemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta