Łatwiej dochodzić roszczeń za naruszenie praw własności intelektualnej
W postępowaniu odrębnym w sprawach własności intelektualnej wprowadzono instrumenty prawne w zakresie postępowania dowodowego. Jest to m.in. wezwanie do udzielenia informacji. ADRIANA PALCZEWSKA
Od 1 lipca 2020 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzające postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej. Zmiany mają doprowadzić do większej specjalizacji sądów zajmujących się rozpoznawaniem tego typu spraw, przyspieszenia i poprawienia merytorycznej jakości ich rozpoznawania, a także ujednolicenia orzecznictwa w takich sprawach.
Katalog spraw
Do spraw z zakresu własności intelektualnej zakwalifikowano – co oczywiste – sprawy o ochronę praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej i innych praw na dobrach niematerialnych. Sprawami własności intelektualnej w myśl znowelizowanych przepisów są również sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji. W postępowaniu odrębnym rozpoznawane mają być także szczególne sprawy z zakresu dóbr osobistych. Dotyczy to spraw związanych z komercyjnym wykorzystaniem dobra osobistego (np. poprzez wykorzystanie wizerunku lub nazwiska osoby publicznej do reklamy towarów lub usług) oraz ochrony dóbr osobistych związanych z działalnością twórczą (naukową lub wynalazczą).
Pozostałe sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych będą, jak dotychczas, rozpoznawane przez sądy cywilne w trybie zwykłym.
Wyspecjalizowane wydziały zajmujące się rozpoznawaniem spraw własności intelektualnej zostały utworzone w sądach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta