Nie, bo nie – czyli nietykalny radny
Nawet gdy rozwiązanie umowy o pracę z radnym nie ma związku z pełnionym przez niego mandatem, rada, której jest on członkiem, może odmówić na to zgody. Co więcej, nie musi odmowy uzasadniać
Szczególna ochrona stosunku pracy radnych wszystkich szczebli – od gminy przez powiat po sejmiki wojewódzkie – niejednokrotnie stawała na wokandzie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W efekcie mamy względnie skrystalizowaną linię orzeczniczą. Niekoniecznie korzystną dla pracodawców.
Związek z mandatem...
Najogólniej rzecz ujmując, rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady, której jest członkiem. Przy czym rada ma obowiązek odmówić takiej zgody, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Tak stanowi art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i przepisy innych ustaw samorządowych.
Z prawnego punktu widzenia zamiar zwolnienia pracownika z powodu zdarzeń mających związek z wykonywaniem mandatu, jest prosta. Rada ma w takich przypadkach bezwzględny obowiązek odmówić zgody.
A co w sytuacji, gdy podstawą zamiaru rozwiązania z radnym stosunku pracy są okoliczności, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta