Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

09 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Nicholas Coddington
źródło: Rzeczpospolita

Zaprzestanie publikacji stawki LIBOR zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczestnicy rynku finansowego muszą zadbać o to, by ich dokumentacja odzwierciedlała zarówno tę sytuację, jak i płynące z niej konsekwencje. Odpowiednio wczesne przygotowanie się do zmian pomoże uniknąć pospiesznego ich wprowadzania pod koniec roku.

W marcu 2021 r. brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority („FCA") podał terminy, w których stawka LIBOR przestanie być publikowana. Wycofanie stawki LIBOR było planowane już od dawna (od czasu kryzysu finansowego organy nadzoru finansowego szukały rozwiązań pozwalających na odejście od stawek oprocentowania kredytów i depozytów międzybankowych na rzecz tzw. stóp wolnych od ryzyka („RFR")1). Zarówno organy nadzoru finansowego, jak i organizacje branżowe włożyły wiele pracy, aby przygotować się na ten moment.

Koniec stawki LIBOR to pierwsza, lecz na pewno nie ostatnia zmiana w obszarze wskaźników referencyjnych standardowo stosowanych w ramach instrumentów finansowych. Organy nadzorcze preferują stosowanie RFR niż tradycyjnych stawek międzybankowych, gdyż uważają je za bardziej przejrzyste. Rynki finansowe stają się świadkami narodzin zupełnie nowego podejścia do wskaźników referencyjnych.

Niniejszy artykuł analizuje aspekty prawne wpływu zaprzestania publikacji stawki LIBOR na podmioty rynku finansowego oraz wskazuje na możliwe działania, aby jak najlepiej przygotować się do rzeczywistości bez stawki LIBOR.

Wpływ na dokumentację

Wycofanie stawki LIBOR i zastąpienie jej RFR wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie umów finansowych, z których najbardziej wrażliwe na doświadczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12008

Wydanie: 12008

Spis treści

Reklama

Zamów abonament