Transformacja Bełchatowa to także ogromna zmiana społeczna
Wszystkie strony zaangażowane w proces zmian w największej elektrowni w Polsce zgodnie podkreślają, że jest to również wielkie wyzwanie pod względem społecznym. Transformacja powinna przebiegać powoli i odpowiedzialnie.
Plany transformacji energetycznej w Bełchatowie, wyzwania gospodarcze dla regionu, problematyka płynności finansowej lokalnych samorządów, wykorzystanie środków unijnych do zmian w Bełchatowie, rekultywacja terenów pokopalnianych, potencjał energetyczny Bełchatowa – jak wykorzystać sieć do przesyłu energii, plany wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) i atomu, a wreszcie, jak skutecznie przeprowadzić transformację w obszarze kapitału ludzkiego w nawiązaniu do otwarcia Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie – to zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy debaty „Sprawiedliwa transformacja w Bełchatowie. Wyzwania dla regionu i systemu elektroenergetycznego", która odbyła się w ramach cyklu „Rzeczpospolitej" „Perspektywy dla Polski".
Warto przypomnieć, że w Bełchatowie działa największa na świecie elektrownia wykorzystująca do wytwarzania energii elektrycznej węgiel brunatny. Jest to także największa elektrownia konwencjonalna w Europie. Dysponuje 12 blokami o łącznej mocy przekraczającej 5 GW, zaspokajając ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. A jednocześnie bełchatowska elektrownia jest największym jednostkowym emitentem dwutlenku węgla na Starym Kontynencie.
Scenariusz przemian
O tym, jak będzie wygląda transformacja regionu, mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta