Tania energia z Rosji lub z SMR
Zmagająca się z wysokimi cenami za emisję CO2 grupa ZE PAK, która wytwarza energię z węgla brunatnego, rozgląda się za możliwością inwestycji w energetykę jądrową. Jedną z opcji jest sprowadzanie prądu z atomówki w Kaliningradzie.
Należąca do Zygmunta Solorza spółka energetyczna analizuje możliwości zakupu technologii lub udziałów w elektrowni atomowej. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", na stole leżą dwa rozwiązania: inwestycja w małe reaktory atomowe SMR albo udział w budowie elektrowni jądrowej w Kaliningradzie.
O ile rozwiązania SMR są na razie w fazie testów i trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy byłyby w stanie wejść do produkcji masowej, o tyle energia z rosyjskiej enklawy byłaby dostępna w tej dekadzie. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", prąd z Kaliningradu mógłby popłynąć do Polski w 2028–2029 r. Energia z dwóch bloków o łącznej mocy 2500...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta