Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Stawki najmu lekko w górę

09 lipca 2021 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Droższe, ale w pełni wyposażone i wyremontowane mieszkania wynajmują się szybciej niż tańsze, w których umeblowana  jest tylko kuchnia
źródło: materiały prasowe
Droższe, ale w pełni wyposażone i wyremontowane mieszkania wynajmują się szybciej niż tańsze, w których umeblowana jest tylko kuchnia

Czynsze za lokale wzrosły średnio o 6 proc. rok do roku. Wciąż jednak nie nadążają za rosnącymi cenami mieszkań.

Platforma Rentier.io podaje, że wynajmujący mieszkania (przy założeniu, że mają najemcę 12 miesięcy) mogli liczyć w czerwcu średnio na 5,8-proc. rentowność brutto rocznie.

– Zakładając, że mieszkanie kupujemy na rynku wtórnym, po odliczeniu kosztów (m.in. prowizja pośrednika, PCC, taksa notarialna i wypisy, odświeżenie lokalu, meble, cykliczne drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy, zarządzanie najmem) rentowność netto 50-metrowego lokalu to 4,1 proc. – wskazuje Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome.

Przy jednym miesiącu pustostanu, kiedy czynsz do administracji musi płacić właściciel, rentowność netto spadnie do 3,6 proc., a w pesymistycznym scenariuszu, przy sześciu miesiącach przestoju, do 1,3 proc.

Rentier.io szacuje też stopy zwrotu w poszczególnych miastach. Najsłabiej wypada Kraków, gdzie średnia rentowność netto najmu lokali (przy całorocznym obłożeniu) to 3,3 proc. W Gdańsku, Białymstoku, Gdyni, Poznaniu i Rzeszowie jest to 4 proc. W Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy – 4,2, w Szczecinie i Katowicach – 4,5, w Łodzi – 4,7, w Warszawie – 3,9, a w Toruniu – 4,1 proc.

Trochę optymizmu

Anton Bubiel komentuje, że sytuacja na rynku wynajmu zdaje się polepszać. – Analiza czerwcowych danych może napawać wynajmujących optymizmem. Wskazuje bowiem na wzrost...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12008

Wydanie: 12008

Spis treści

Reklama

Zamów abonament