Ciemna strona finansowania innowacji – o sporach sądowych z Komisją Europejską
Podmioty, które aplikowały w programie Horyzont Europa i uzyskały decyzję odmowną mogą skorzystać z wewnętrznej ścieżki odwoławczej lub zaskarżyć to rozstrzygnięcie do sądu, którym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Finansowanie, jakie przedsiębiorcy mogą uzyskać z programu ramowego Horyzont Europa, jest ogromną szansą na rozwinięcie lub wsparcie ich działalności badawczo-rozwojowej. Podjęcie świadomej decyzji o aplikacji wymaga jednak wiedzy o ryzykach związanych ze sporami z Komisją Europejską i jej agencjami.
Spory z Komisją
Kierowane do przedsiębiorców zachęty dotyczące udziału w Horyzoncie Europa, tworzone zarówno przez Komisję Europejską jak i agencje krajowe, są oparte o historie sukcesów. Jednak instytucje te, jako odpowiedzialne za wdrożenie i popularyzację tego programu, rzadziej wspominają o niepowodzeniach części podmiotów, które wzięły w nim udział. A niepowodzenia te mogą pojawić się zarówno na etapie aplikowania o dofinansowanie projektu, jak również jego realizacji.
Podjęcie świadomej decyzji powinno uwzględniać przede wszystkim elementy takie jak ryzyko badawcze czy liczna konkurencja w walce o środki na badania ze strony innych podmiotów z całej Unii Europejskiej. Jednak równie istotnym elementem decyzji jest uwzględnienie ryzyk związanych z ewentualnym sporem z Komisją Europejską lub jej agencjami, dotyczącym ich działań zarówno poprzedzających przyznanie dofinansowania, jak również związane z realizacją umów dotacyjnych.
Cienie aplikowania...
Ogromnej puli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta