Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handel uprawnieniami do emisji CO2 w kosztach bezpośrednich

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Spółka z branży energetycznej odliczy wydatki na nabycie uprawnień do emitowania tlenku węgla w roku, w którym powstały odpowiadające im przychody.

 

Drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla to realny problem spółek energetycznych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 września 2021 r. (0111-

KDWB.4010.9.2021.1.MJ) rozstrzygnął jak rozliczyć wydatki na ich nabycie. Są to koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się spółka zajmująca się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowniach. Jej instalacje objęte są Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS), którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w sposób opłacalny i ekonomicznie efektywny. Przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są do przestrzegania regulacji w zakresie emisji gazów cieplarnianych (w tym wynikających z ustawy z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych). W celu zagwarantowania konkurencyjności, wytwórcom ciepła przydziela się (zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/331 z  9 grudnia 2018 r.) określony darmowy wolumen uprawnień do emisji. Wolumen ten zmniejsza się z roku na rok, a dodatkowo w kolejnych fazach systemu EU ETS zmniejszeniu ulega pula przydzielanych uprawnień. Według szacunków bezpłatne uprawnienia w latach 2021–2025 będą stanowić ok 10–15 proc. rocznych wielkości emisji. Od 2021 r. bezpłatne uprawnienia do emisji nie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament