Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja demonstruje, że nigdy nie odda Białorusi

13 września 2021 | Świat | Rusłan Szoszyn

Wygląda na to, że Putin powierzył Łukaszence obronę zachodniej flanki – mówi Aleksander Alesin, czołowy białoruski ekspert wojskowy.

 

Polska z niepokojem przygląda się manewrom Zapad 2021. Czym się różnią od poprzednich?

W historii niepodległej Białorusi takie manewry po raz pierwszy odbyły się w 2009 r. W tym roku na białoruskich poligonach pojawiło się 2,8 tys. rosyjskich żołnierzy, a były lata, gdy pojawiało się nawet 5 tys. Rosjan. Razem z białoruskimi siłami ćwiczy tu około 13 tys. żołnierzy, co nie przekracza odpowiednich porozumień ograniczających ilość żołnierzy na podobnych manewrach w naszym regionie. Około 200 tys. żołnierzy, o których mówi Moskwa, ćwiczy więc na rosyjskich poligonach. Nowy jest jednak scenariusz tych ćwiczeń.

Jest tam mowa o „reakcji na próbę destabilizacji sytuacji". Nazwy państw wymyślono, ale nietrudno się domyślić, że chodzi o Białoruś i kraje sąsiednie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament