Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokratyzacja rynków finansowych

13 września 2021 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
Ważne, by zidentyfikować te spółki, które faktycznie są zielone i faktycznie stawiają na cyfryzację,  przekonywali uczestnicy debaty
autor zdjęcia: Rafał Klimkiewicz
źródło: EDYTOR NET
Ważne, by zidentyfikować te spółki, które faktycznie są zielone i faktycznie stawiają na cyfryzację, przekonywali uczestnicy debaty

Inwestorzy mają coraz łatwiejszy dostęp do tych klas aktywów, które przynosiły w ostatnich latach najwyższe stopy zwrotu.

 

W ciągu dekady przed pandemią (a dokładnie do połowy 2019 r.) fundusze private equity, czyli inwestujące w spółki niepubliczne, uzyskiwały średnio roczną stopę zwrotu na poziomie ponad 15 proc. – wyliczyli Josha Lerner z Harvardu i firma doradcza Bain & Co.

To oznacza, że fundusze PE należały w tym okresie do najbardziej rentownych klas aktywów na świecie. Minimalnie wyższe stopy zwrotu można było uzyskać na Wall Street, ale na innych ważnych giełdach sporo niższe. W dłuższym, 20-letnim horyzoncie fundusze PE nie miały jednak konkurencji. Niestety, tradycyjnie do rynku niepublicznego dostęp mieli tylko duzi instytucjonalni inwestorzy, którzy mogą zamrozić na kilka lat wielomilionowe kwoty. To się jednak zmienia, co stanowi jeden z przejawów szerszego zjawiska: demokratyzacji rynku kapitałowego.

Był to jeden z wątków debaty „Inwestowanie na rynkach kapitałowych w okresie zwiększonej niepewności – jak robią to najlepsi?", która odbyła się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

– Fundusze private equity są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament