Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrót wirtualną walutą jest zwolniony z VAT

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Marta Olewińska Magdalena Olszewska

Ujęcie transakcji kryptowalutowych w rozliczeniach podatku od towarów i usług sprawia podmiotom gospodarczym wiele problemów praktycznych. Zmierzenia się z tym obowiązkiem na pewno nie ułatwia brak konkretnych regulacji prawnych odnoszących się do tej kwestii.

 

Jeszcze niedawno obrót walutą wirtualną był traktowany przez organy podatkowe jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 23 proc. Pomimo iż opodatkowanie VAT transakcji kryptowalutowych w większości przypadków było znaczenie utrudnione, standardem stało się narzucanie przez organy podatkowe obowiązku naliczania VAT przy ich sprzedaży. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2014 r. (IPPP2/443-243/14-4/BH), pomimo jednoznacznego wyartykułowania przez podatnika, że przy transakcji kryptowalutowych, nie ma możliwości ustalenia tożsamości podmiotu będącego ostatecznym nabywcą organ, nie odnosząc się do meritum, wskazał na konieczność identyfikacji odbiorcy w celu prawidłowego rozpoznania obowiązku wnioskodawcy jako płatnika. Wydaje się, że takie podejście fiskusa wynikało z nieznajomości istoty transakcji kryptowalutowych, a także, jak pokazała ogólna praktyka organów, z braku głębszej refleksji nad charakterem tych transakcji.

Stanowisko TSUE

Kwestia opodatkowania obrotu kryptowalutami VAT została rozstrzygnięta na poziomie europejskim przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dzięki temu można obecnie mówić o ugruntowanym stanowisku, zgodnie z którym jeżeli podatnik dokonuje obrotu kryptowalutą, uzyskując w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament