Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcą azylu nad Wisłą

13 września 2021 | Kraj | Izabela Kacprzak
Nielegalnie próbujący dostać się do Polski z Białorusi cudzoziemcy są pilnowani na granicy (na zdj. grupa koczująca w Usnarzu Górnym)
autor zdjęcia: Wojtek RADWANSKI
źródło: PAP
Nielegalnie próbujący dostać się do Polski z Białorusi cudzoziemcy są pilnowani na granicy (na zdj. grupa koczująca w Usnarzu Górnym)

Coraz większa liczba cudzoziemców prosi Polskę o ochronę międzynarodową. W pierwszych dniach września zrobiło to ponad 500 obywateli innych krajów.

 

Od początku roku wnioski o ochronę międzynarodową złożyło w Polsce 3821 osób – podaje „Rz" Straż Graniczna. Dominują obywatele Afganistanu (1276), Białorusi (1122) i Rosji (666). Statystykę podbił początek września. Między 1 a 9 września o ochronę poprosiło Polskę ponad 500 osób. To głównie Afgańczycy (297) – współpracownicy kontyngentów wojskowych państw UE i USA – których ewakuowano do Polski po zajęciu przez talibów Kabulu, Irakijczycy (100) oraz Białorusini (68).

Liczba ponad 3,8 tys. osób, które w tym roku poprosiły w Polsce o azyl, to na tle poprzednich lat rekord. W ubiegłym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 2,8 tys. osób, w 2019 r. – 3,7 tys., a w 2018 r. – 3,8...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament