Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośnie sprzedaż e-aut

13 września 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak

Polski rynek elektrycznych samochodów osobowych coraz bardziej przyspiesza. Pod koniec sierpnia zarejestrowanych było już 29,8 tys. aut.

 

W pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. sprzedano prawie 11,1 tys. e-samochodów, o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Nieco ponad połowę (52 proc.) stanowiły hybrydy plug-in (ładowanie z gniazdka) – ponad 15,5 tys. sztuk. Niespełna 14,3 tys. to samochody z napędem tylko bateryjnym – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Od połowy lipca popyt ma wzmacniać wart 500 mln zł rządowy program dopłat „Mój elektryk", w którym już po zakupie e-auta (w pełni elektrycznego) osoby fizyczne mogą otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 18,75 tys. zł. Ale porządnego rozpędu rynek nabierze dopiero po uruchomieniu dopłat dla firm. W ubiegłym tygodniu NFOŚiGW zaakceptował pierwszy bank (BOŚ) z listy ubiegających się o dystrybucję dopłat do leasingu e-aut.

Dogonienie zelektryfikowanych rynków Zachodu jest jednak mało realne. W Niemczech tylko w II kw. sprzedano 84,1 tys. aut bateryjnych i 85,5 tys. hybryd plug-in.

Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament