Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pekao i Alior sprzedają polisy i nie obciążają już wyników Grupy PZU

13 września 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: materiały prasowe

Jesteśmy na właściwej drodze do wykonania celu strategicznego, jakim jest 800 mln zł kontrybucji naszych banków do wyniku Grupy PZU w ciągu najbliższych czterech lat – mówi Małgorzata Sadurska, członek zarządów PZU i PZU Życie.

 

Banki należące do Grupy PZU dołożyły do jej wyniku netto w II kwartale 2021 r. 165 mln zł. To prawie dwa razy więcej niż w I kwartale. Wcześniej banki stanowiły obciążenie dla wyników Grupy, przede wszystkim w związku z koniecznością odpisów z tytułu utraty wartości aktywów. Czy to trwała zmiana?

Tak, mamy już za sobą sytuację z 2020 r., gdy na wyniki Grupy PZU istotnie wpływały odpisy z tytułu utraty wartości banków Pekao i Alior. Osiągnięcia

z I półrocza tego roku są już wolne od tych obciążeń. Za to wspomniane dwa banki z kwartału na kwartał coraz więcej wnoszą do wyniku Grupy. Poprzedni rok był na pewno trudny dla całego sektora bankowego ze względu na Covid-19, nowe wymogi regulacyjne i bardzo niskie stopy procentowe, redukujące przychody odsetkowe. Wyniki niedawno zaprezentowane przez Bank Pekao i Alior Bank wskazują jednak, że uporały się one z tymi wyzwaniami i dziś radzą sobie bardzo dobrze. Warto zauważyć, że banki z Grupy PZU mają też na tle całego sektora korzystną sytuację ze względu na ich relatywnie małą ekspozycję na kredyty frankowe. Jesteśmy na właściwej drodze do wykonania celu strategicznego, jakim jest osiągnięcie poziomu 800 mln zł kontrybucji Pekao i Aliora do wyniku netto całej Grupy PZU w ciągu najbliższych czterech lat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament