Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry czas, by początkujący pracownicy pokazali, co umieją

13 września 2021 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż pracodawcy nadal poszukują przede wszystkim specjalistów i fachowców, to rosnący niedobór oraz wysokie oczekiwania finansowe doświadczonych kandydatów zwiększają otwartość firm na absolwentów i studentów.

 

Prawie 19 tys. ofert dla młodszych specjalistów, praktykantów, stażystów i asystentów opublikowano w lipcu i sierpniu tego roku na portalu Pracuj.pl. To oznacza, że osoby wchodzące teraz na rynek pracy mają prawie dwukrotnie większy wybór propozycji niż w całym III kwartale zeszłego roku, gdy perspektywa drugiej fala pandemii Covid-19 hamowała rekrutacyjne plany pracodawców.

Jeśli już firmy szukały wtedy nowych pracowników, to zwykle ograniczały te poszukiwania do doświadczonych specjalistów, którzy będą w stanie szybko wdrożyć się w nowe obowiązki. Dotyczyło to praktycznie każdej branży; również sektora usług biznesowych i IT, gdzie w trakcie pandemii wzrosło zatrudnienie, a niedobór pracowników szacuje się na ponad 50 tys.

Uderzenie pandemii

Jak zaznacza Aleksandra Skwarska, menedżer ds. PR i CSR w Grupie Pracuj, główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii i obserwowaną także w ostatnich miesiącach, była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów mid- i senior, a nieco mniejsza liczba ofert na stanowiska juniorskie w IT. Potwierdzają to również dane No Fluff Jobs (NFJ), portalu z ofertami pracy dla branży IT. O ile w 2019 r. udział ofert...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament