Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na restrukturyzacje podmiotów powiązanych wywołane pandemią

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak, Kamil Kaźmierski

Organy nie postawią skutecznie zarzutów o braku korzyści wynikających z reorganizacji firmy, jeżeli z analizy będzie wynikać, że one rzeczywiście wystąpiły, a podatnik poprze swoją argumentację danymi liczbowymi, np. kalkulacjami

 

Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że spośród wszystkich nieprawidłowości stwierdzanych w trakcie kontroli w podatkach dochodowych z pierwszej połowy 2020 r. aż 20 proc. dotyczyło restrukturyzacji działalności gospodarczej. Więcej stwierdzono tylko w przypadku korzystania z wartości niematerialnych lub prawnych. Wynika z tego wprost, że kwestie restrukturyzacji niestety nie zawsze są zabezpieczone podatkowo, w tym z perspektywy cen transferowych. Gra jest warta świeczki, ponieważ wartość restrukturyzacji jest zazwyczaj niebagatelna, co automatycznie przekłada się na wysokość potencjalnych doszacowań podatku, a takowych organy z powodzeniem dokonują.

W jednej ze spraw, którą Krajowa Administracja Skarbowa pochwaliła się na swojej stronie internetowej, miało miejsce doszacowanie rynkowe dotyczące restrukturyzacji polskiej spółki. Polska spółka, decyzją grupy, została podzielona na dwa podmioty: dystrybucyjny i produkcyjny. Utrata części funkcji przez polską spółkę doprowadziła do spadku jej dochodów, za co nie otrzymała właściwej rekompensaty. KAS doszacowała wartość utraconych dochodów, w wyniku czego polska spółka musiała skorygować rozliczenia podatkowe i wpłacić do budżetu państwa ponad 28 mln zł wraz z odsetkami.

Trzeba uwzględnić odpowiednią definicję

Nieuwzględnienie perspektywy cen transferowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament