Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczne zaskarżenie wymaga odpowiedniego postępowania

25 listopada 2021 | Kadry i Płace | MAGDALENA STROBA

Środek odwoławczy, który nie został poprzedzony wymaganym wnioskiem o sporządzenie i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem, podlega odrzuceniu jako niedopuszczalny – orzekł Sąd Najwyższy.

Nowelizacja przepisów postępowania cywilnego wprowadzona ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 7 listopada 2019 r., wprowadziła nowe uregulowania dotyczące uzasadniania orzeczeń sądowych. Znacząco zmieniła ona sposób uzasadniania, doręczania i zaskarżania orzeczeń sądowych wydanych na posiedzeniu jawnym i niejawnym. Już w uzasadnieniu projektu nowelizacji wyjaśniono, że konsekwencją przywrócenia opłaty sądowej od wniosku o uzasadnienie wyroku jest wprowadzeniem zasady, że złożenie takiego wniosku jest konieczną przesłanką wniesienia środka zaskarżenia (por. s. 72 rządowego projektu ustawy; druk nr 3137).

Wniosek o uzasadnienie

Na szczególną uwagę zasługują przepisy regulujące sporządzanie i doręczanie uzasadnień postanowień. Obecnie postanowienie z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i jego doręczenia. Dotyczy to postanowień wydanych na posiedzeniach jawnych i niejawnych.

Z nowym brzmieniem art. 357 § 1 – 2 k.p.c. koresponduje też zmieniony art. 394 § 2 k.p.c. Przepis ten przewiduje, że termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Jeśli sąd odstąpił od sporządzenia uzasadnienia, termin liczy się od dnia ogłoszenia postanowienia, a gdy podlegało ono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament