Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS nie wyłączy z ubezpieczenia za dług

25 listopada 2021 | Raporty RZ

TERMINY | Dobrowolne składki będzie można zapłacić z opóźnieniem. dr Katarzyna Kalata, prawnik HR LEX Sp. z o.o. Aleksandra Zych, Junior Lawyer HR LEX Sp. z o.o. mat. pras.

Płatnicy składek, ale i ubezpieczeni czy świadczeniobiorcy, muszą się liczyć z dużymi zmianami w zakresie ubezpieczeń społecznych. Ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1621) wprowadza m.in. nowe zasady obejmowania dobrowolnymi ubezpieczeniami, w tym ubezpieczeniem chorobowym, jak również obliczania stopy procentowej składki wypadkowej i odsetek w zaległościach wobec ZUS. Od nowego roku znacząco zmienią się też zasady korygowania dokumentów ubezpieczeniowych oraz ustalania podstawy wymiaru zasiłków czy obliczania okresu zasiłkowego. Ważną zmianą dla ubezpieczonych będzie również wyższa wysokość zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu.

Moment objęcia

Od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady obejmowania wszystkimi dobrowolnymi ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi i chorobowym. Objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi będzie następować od dnia wykazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszenie zostanie doręczone ZUS.

Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, w której płatnik składek dokona zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w terminie siedmiu dni od daty powstania tytułu do ubezpieczenia. Tak jak obecnie, zostanie objęty tym ubezpieczeniem od daty wskazanej w zgłoszeniu dokonanym na formularzu ZUS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament