Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres zasiłkowy będzie liczony na zmienionych zasadach

25 listopada 2021 | Raporty RZ

RACHUNKI | Skróci się okres wypłaty świadczenia w trakcie i po ustaniu ubezpieczenia. ANNA GORAL prawnik HR LEX sp. z o.o. DR KATARZYNA KALATA prawnik HR LEX sp. z o.o.

Od nowego roku zmienią się reguły obliczania okresu zasiłkowego. W praktyce skrócą one czas, za który będzie przysługiwał zasiłek chorobowy.

Obecnie nawet jednodniowa przerwa pomiędzy kolejnymi różnymi chorobami powoduje, że okres zasiłkowy jest liczony na nowo. Po zmianach każda kolejna niezdolność do pracy będzie zliczana do puli 182 dni, chyba że przerwa między nimi wyniesie co najmniej 60 dni. Jak wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy, wprowadzone zmiany mają ograniczyć ewentualne nadużycia.

Ustawodawca szczególną ochroną objął jednak kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na gruźlicę, pozostawiając dla nich wydłużony okres zasiłkowy wynoszący 270 dni.

Krótka przerwa nie pomoże

Obowiązujące przepisy pozostawiają duże pole do nadużyć, przez co umożliwiają pobieranie zasiłku chorobowego przez okres dłuższy niż 182 dni. Wynika to z faktu, że obecne zasady liczenia okresu zasiłkowego zależą od jednostki chorobowej. Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Tym samym nowa niezdolność do pracy skutkuje uzyskaniem przez ubezpieczonego kolejnego okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament