Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co ze skarbem z zamku

25 listopada 2021 | Kraj | Marek Kozubal
Do połowy 2022 r. Muzeum Polskie musi opuścić szwajcarski zamek
źródło: Muzeum w Rapperswil
Do połowy 2022 r. Muzeum Polskie musi opuścić szwajcarski zamek

Poznański biznesmen jest zainteresowany kupnem kolekcji polskiego muzeum w Raperswilu. Czy największy zbiór poloników może zostać rozproszony?

Ofertę zakupu kolekcji złożyła zarządowi szwajcarskiej Fundacji Libertas, która jest właścicielem zbioru z Raperswilu, internetowa galeria Blue.Gallery. Jej właścicielem jest Mikołaj Świtalski, syn znanego wielkopolskiego biznesmena.

– Muzeum Polskie w Raperswilu jest żywym świadectwem przetrwania polskiej kultury na emigracji. Chcemy, aby te zbiory przetrwały w polskich domach, jeśli nie będzie możliwości kontynuacji muzeum w XIII-wiecznym zamku w szwajcarskim Raperswilu. Jako komercyjna galeria sztuki jesteśmy zainteresowani tak wyjątkowymi zbiorami – wyjaśnia „Rz" Mikołaj Świtalski. Dodaje, że galeria chce nabyć całą kolekcję.

Pytany, czy znana jest jej wartość, stwierdził: – Aby oszacować wartość całej, kompletnej kolekcji raperswilskiej, zaproponowaliśmy bezzwłoczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament