TK interpretuje Strasburg
Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może kontrolować orzeczeń TK ani tego, jak powołano jego sędziów.
Trybunał Konstytucyjny w środę po trzygodzinnej rozprawie orzekł, że art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolnosci w zakresie, w jakim pod pojęciem „sąd" rozumie też Trybunał Konstytucyjny RP oraz daje kompetencje ETPC do oceny legalności wyboru sędziów TK, jest niegodny z polską konstytucją.
O takim werdykcie pięcioosobowego składu TK pod kierunkiem Julii Przyłębskiej zadecydowała ocena, że TK ma szereg odrębności w stosunku do zwykłych sądów: jest sądem prawa, nie rozstrzyga konkretnych indywidualnych sporów, czym zajmuje się konwencja i ETPC – mówił w uzasadnieniu sędzia TK Wojciech Sych, sprawozdawca w tej sprawie.
Odnosząc się krótko do sporu o zasiadających w TK trzech sędziów, tzw. dublerów (nie orzekali w tej sprawie – red.), sędzia Sych wskazał, że ETPC nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta