Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TK interpretuje Strasburg

25 listopada 2021 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może kontrolować orzeczeń TK ani tego, jak powołano jego sędziów.

 

Trybunał Konstytucyjny w środę po trzygodzinnej rozprawie orzekł, że art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolnosci w zakresie, w jakim pod pojęciem „sąd" rozumie też Trybunał Konstytucyjny RP oraz daje kompetencje ETPC do oceny legalności wyboru sędziów TK, jest niegodny z polską konstytucją.

O takim werdykcie pięcioosobowego składu TK pod kierunkiem Julii Przyłębskiej zadecydowała ocena, że TK ma szereg odrębności w stosunku do zwykłych sądów: jest sądem prawa, nie rozstrzyga konkretnych indywidualnych sporów, czym zajmuje się konwencja i ETPC – mówił w uzasadnieniu sędzia TK Wojciech Sych, sprawozdawca w tej sprawie.

Odnosząc się krótko do sporu o zasiadających w TK trzech sędziów, tzw. dublerów (nie orzekali w tej sprawie – red.), sędzia Sych wskazał, że ETPC nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament