Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

IP Box: możliwe dwie stawki składki

25 listopada 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Korzystający z IP Box zapłaci 4,9 albo 9 proc. składki, w zależności od tego, jak rozlicza pozostałe dochody z działalności.

 

Wprowadzane przez Polski Ład zmiany składki na ubezpieczenie zdrowotne skomplikują rozliczenie wielu przedsiębiorców. Dla osób płacących PIT według skali podatkowej (stawki 17 i 32 proc.) składka wyniesie 9 proc. dochodu. Z kolei przedsiębiorcy rozliczający się według stawki liniowej 19 proc. PIT uiszczą 4,9 proc. składki od dochodu.

Powstają jednak wątpliwości, jaką składkę powinny płacić osoby korzystające z IP Box. To preferencja obowiązująca od 2019 r., która pozwala uiścić tylko 5 proc. podatku od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), w tym z autorskiego prawa do programu komputerowego. Mogą z niej korzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wytwarzają kwalifikowane IP.

Zgodnie z Polskim Ładem składka ma być ustalana na podstawie rzeczywistego dochodu z całej działalności, czyli zarówno podlegającego IP Box, jak i z pozostałej działalności gospodarczej. Jaka będzie jej wysokość?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament