Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawy bez papierowych dokumentów

25 listopada 2021 | LTS
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

W Polsce powstaje projekt łańcuchów dostaw bez papierowych dokumentów. Program obiecuje wielkie korzyści, choć wyzwania są nie mniejsze.

 

Samochody ciężarowe spędzają pod magazynami po kilka godzin, czekając na rozładunek. Jego czas wydłuża się nie tylko z powodu braku rąk do pracy, ale i dużej liczby papierowych dokumentów. Czasochłonne jest porównanie towaru z plikiem dokumentów. Na naczepie może być towar od czterech–pięciu dostawców, każdej partii może towarzyszyć po cztery–pięć dokumentów.

Niska efektywność łańcucha dostaw oznacza duże straty dla sieci handlowych, logistyków i producentów. Dyrektor Logistyki Kontraktowej Fresh Logistics Polska Jarosław Gulowaty wskazuje, że wiele dokumentów wydania i przyjęcia dostawy funkcjonuje nadal w wersji papierowej: list przewozowy, dokumenty WZ, PZ czy kwit paletowy. – Niewiele podmiotów zdecydowało się na digitalizację części tych dokumentów i są to zazwyczaj rozwiązania funkcjonujące w układzie indywidualnym, a nie jako powszechny standard – wyjaśnia dyrektor Fresh Logistics.

Standard komunikatów

Wskazuje, że najbardziej popularne, stosowane przez większość producentów i sieci handlowe komunikaty EDI to: ORDER (elektroniczne zamówienie) czy INVOIC (elektroniczna faktura). Niestety, pozostałe komunikaty EDI, takie jak: DESADV (awizo wysyłki) czy RECADV (potwierdzenie przyjęcia), które w połączeniu z etykietą logistyczną GS1 z nadanym numerem SSCC (Seryjny Numer...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament