Gdy rewolucja pożera własne dzieci
Gdzie są konserwatyści, którym bliska powinna być wolność nauki historycznej opartej m.in. na krytycznym namyśle nad dziejami własnego narodu? – pyta publicystka.
Kiedy w październiku 2019 roku z konkursu Książka Historyczna Roku współorganizujące go media publiczne – TVP i Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury – usunęły „Wołyń zdradzony" Piotra Zychowicza, prawica podniosła larum: autor pisał o „metodach obrzydliwych", a dr hab. Sławomir Cenckiewicz, opuszczając jury, stwierdził, że jest w Polsce z wolnością nauki historycznej gorzej niż za Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska, kiedy sekowano go za ujawnienie faktu podpisania przez Lecha Wałęsę zobowiązania do współpracy z SB. Muszę mojemu ulubionemu i szanowanemu przeze mnie za niezależność adwersarzowi przyznać rację: owszem, jest gorzej.
Przegląd kompetencji
9 listopada 2021 roku dr Karol Nawrocki, nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwolnił z pracy w lubelskim oddziale dr. Sławomira Poleszaka, odznaczonego przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski wybitnego badacza podziemia niepodległościowego i komunistycznego aparatu represji. Wypowiedzenie umowy o pracę – po 21 latach w IPN – uzasadnione zostało utratą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta