Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekty dokumentów na nowych zasadach

25 listopada 2021 | Raporty RZ

FORMALNOŚCI | Płatnik nie poprawi deklaracji i raportów po upływie pięciu lat. KAROLINA KIECANA prawnik HR LEX Sp. z o.o.

Od 1 stycznia 2022 r. znacznie zmienią się zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych składanych przez płatników składek. Od nowego roku będą oni mogli dokonywać korekty dokumentów ZUS za okres do pięciu lat wstecz, licząc od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek (tj. odpowiednio po upływie 5., 10. czy 15. dnia następnego miesiąca). Po tym czasie dokumenty rozliczeniowe będzie mógł skorygować jedynie ZUS.

Bez zwrotu i roszczeń

Jeśli ZUS skoryguje dokumenty po upływie pięciu lat, nie będzie mógł się domagać należności z tytułu składek w sytuacji powstania ich niedopłaty na koncie płatnika. Analogicznie, gdy po tym okresie powstanie nadpłata na koncie płatnika, nie będzie on mógł domagać się jej zwrotu. Kwotę nadpłaty ZUS zaliczy na Fundusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament