Czy uznanie praw natury może uchronić świat przed katastrofą ekologiczną
Wobec trwającego kryzysu klimatycznego i zachodzących zmian społecznych w tym obszarze, na arenie międzynarodowej coraz większym zainteresowaniem cieszy się ruch na rzecz przyznania osobowości prawnej poszczególnym elementom natury.
Każdy, kto jeszcze wątpi w to, że stoimy w obliczu niewyobrażalnej katastrofy ekologicznej, powinien obejrzeć film „David Attenborough. Życie na naszej planecie". To poruszający do głębi dokument 94-letniego najsłynniejszego chyba przyrodnika świata o postępującej degradacji natury spowodowanej przez człowieka na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Niepodważalny dowód na to, jak wraz ze wzrostem gospodarczym przestaliśmy szanować prawa przyrody, a zaczęliśmy postrzegać Ziemię wraz z jej zasobami jako naszą własność, towar, który możemy w dowolny sposób eksploatować i zniszczyć dla zaspokojenia własnych potrzeb. Tymczasem „(...) gatunek ludzki jest jedynie kolejnym epizodem w łańcuchu ewolucji, która trwa od miliardów lat i jako taki nie może być w jakikolwiek sposób właścicielem innych gatunków, bioróżnorodności czy zasobów, czy też decydować o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta