Jak opodatkować transakcję łańcuchową
Rozliczenie VAT poszczególnych dostaw występujących w łańcuchu między podatnikami z różnych krajów UE nadal sprawia wiele problemów. Pojawiają się one, gdy środkowy podmiot przekazuje polskiemu dostawcy polski numer VAT
Przepisy dotyczące transakcji łańcuchowych wprowadzone do ustawy o VAT mające na celu wdrożenie dyrektywy Rady UE 2018/1910 nie wydają się podatnikom wystarczająco klarowne. Problemy pojawiają się, gdy środkowy podmiot w łańcuchu przekazuje polskiemu dostawcy polski nr VAT UE.
Poniżej rozważymy jak opodatkować poszczególne dostawy, jeżeli w transakcji biorą udział trzy podmioty, przy czym towar jest przewożony bezpośrednio od pierwszego dostawcy z Polski do ostatniego nabywcy w Niemczech, gdzie organizatorem transportu jest pierwszy dostawca.
Co wynika z przepisów
Stosownie do art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
Transakcje łańcuchowe stanowią specyficzny rodzaj dostaw, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta