Polskie samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość
Lokalne władze w całej Polsce stanęły w obliczu kurczących się przychodów własnych. Proces ten oznacza dla nich stopniowy demontaż niezależności. Dyskutowali o tym uczestnicy II Edycji E-Forum Liderów Samorządowych.
Zmiany w systemie finansowania to wielkie zagrożenie dla samorządności w Polsce.
Jak prezentuje się kondycja finansowa samorządów? Jakie mają perspektywy na najbliższe lata? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?", która odbyła się w ramach drugiej edycji E-Forum Liderów Samorządowych.
Chmury nad gminami gęstnieją
Dyskusja, trochę w kontrze do tytułu debaty, rozpoczęła się nie od patrzenia w przyszłość, ale od podsumowania zmian, jakie zaszły w ciągu ostatniego pół roku. Okres ten nie jest przypadkowy. Dokładnie tyle czasu mija od pierwszej edycji E-Forum Liderów Samorządowych. Podczas poprzedniego spotkania wielu włodarzy zaznaczało, że idą ciężkie czasy, a najważniejszym tematem były kwestie związane z finansowaniem działalności samorządów. Czy snute wtedy ponure wizje się ziściły?
– Zmieniło się bardzo dużo. Kiedy spotykaliśmy się pół roku temu, idea tzw. Nowego Ładu była dopiero sygnalizowana. Dodatkowo władze centralne wskazywały, że nie będzie żadnych rekompensat po wprowadzeniu ulg podatkowych oraz nowej kwoty wolnej od podatku. Wyglądało to katastrofalnie – rozpoczął dyskusję Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, senator RP.
– Obecnie jest trochę inaczej. Być może nasze argumenty się przebiły i dzięki temu jakaś rekompensata obecnie jest. Nie taka jednak, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta