Kapituła Orłów komentuje
Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych
Pandemia Covid-19 stworzyła nieznane wcześniej wyzwania przed przedsiębiorstwami. Rozchwiana została nie tylko dynamika wartości produkcji, ale przede wszystkim pojawił się nierównomierny rozkład skutków pandemii w zależności od sektorów czy branż działalności. Dla niektórych rodzajów działalności były one pozytywne, dla nielicznych neutralne i dla większości negatywne, o czym najlepiej świadczą wskaźniki stanu koniunktury. Poczynając od trzeciego kwartału 2020 roku, notuje się stopniową poprawę w odczuciach stanu koniunktury, na co także ma wpływ nabycie przez przedsiębiorstwa umiejętności radzenia sobie z niedogodnościami wynikającymi z pandemii. Jeżeli gospodarka globalna nie będzie wysyłała niekorzystnych sygnałów, to poprawa stanu koniunktury ma szanse na kontynuację w 2022 roku.
Administracyjne zamrażanie działalności najdotkliwiej odczuł szeroko rozumiany sektor usług. Wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się osób stworzyło okazje do przyspieszonego rozwoju zastosowań technologii informatycznych, co zostało skrzętnie wykorzystane. Jest to również łatwe do zaobserwowania na Liście 500. Impuls, jaki dała pandemia, pomógł w rozwoju największych polskich przedsiębiorstw zaliczanych do sektora wysokich technologii. Brak takich podmiotów wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta