W pandemii przedsiębiorcy doceniają płynność finansową
Epidemia koronawirusa dała się we znaki wielu przedsiębiorcom w Polsce. W Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej widnieje już ponad 282 tys. firm zadłużonych na łączną sumę 11,6 mld zł. Prawie 65 proc. z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP przyznaje, że największym wyzwaniem jest dla niego obecnie utrzymanie płynności finansowej.
Płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do regulowania własnych zobowiązań, takich jak bieżące opłaty do ZUS-u i urzędu skarbowego, płatności za towary, materiały, usługi wobec dostawców czy wypłaty wynagrodzeń i premii dla pracowników. Gdy zostaje zachwiana równowaga między wpływami a wydatkami w przedsiębiorstwie, pojawiają się kłopoty finansowe.
– Z reguły główną przyczyną tego typu problemów są opóźnione płatności od klientów, utrata dotychczasowych kontraktów czy nawet fakt, że firma wystawia faktury z odroczonym terminem zapłaty. Jednak w pandemii doszły do tego kolejne negatywne czynniki: nieetyczne zachowania wśród firm, wydłużanie terminów płatności czy celowe wstrzymywanie zapłaty dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta