Firmy muszą ustalać podatek odroczony
W celu neutralizacji skutków różnic przejściowych między wartością aktywów i pasywów a ich wartością oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości należy tworzyć rezerwę i ustalać aktywa z tytułu odroczonego podatku.
Zasady odroczonego podatku reguluje art. 37 ustawy o rachunkowości (uor), a uszczegóławia je Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy" (KSR nr 2) – por. art. 10 ust. 3 uor. Jednostki mają obowiązek ustalenia podatku odroczonego na dzień bilansowy. Postanowienia w zakresie podatku odroczonego dotyczą wyłącznie osób prawnych. Nie ustalają go osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe i sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z uor oraz pozostałe jednostki, jeżeli nie są podatnikami podatku dochodowego od działalności gospodarczej.
Dla kogo zwolnienie
Nieustalanie odroczonego podatku dochodowego jest uprawnieniem małej jednostki, zwłaszcza biorąc pod uwagę dość złożony sposób ustalania części hipotetycznej podatku dochodowego. W przypadku, gdy uprawnienie to wpływa na zniekształcenie wyniku finansowego jednostki, uproszczenie to nie powinno być stosowane.
Zgodnie z art. 37 ust. 10 uor, od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego mogą odstąpić jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 25 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 51 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta