Nasz dyplom jest rozpoznawalny na całym świecie
ROZMOWA | Jeżeli ktoś chce studiować lub pracować w środowisku, w którym ma dostęp do najnowocześniejszej technologii i gdzie współpracuje się z wybitnymi ekspertami, to jego miejsce jest na naszej uczelni – mówi prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rok temu rozpoczynał pan swoją kadencję, co zbiegło się z początkiem pandemii – jak ocenia pan ten czas?
Dla uczelni, która ma prowadzić praktyczne nauczanie zawodów medycznych, ograniczenia związane z pandemią były ogromnym wyzwaniem. I to pod każdym względem – organizacyjnym, merytorycznym, ale też i ludzkim. Proszę zwrócić uwagę, że duża część naszej kadry akademickiej nie tylko naucza, ale też czynnie pracuje w szpitalach. Choć żadna z naszych jednostek nie została przekształcona w szpital jednoimienny i tak mieliśmy na oddziałach ogromną liczbę pacjentów z Covid-19, zwykle z poważnymi chorobami współistniejącymi. Dla pracowników, moich kolegów i koleżanek, to był czas ciężkiej pracy na wielu obszarach jednocześnie. Musieliśmy prowadzić leczenie i nauczać w warunkach pandemii. To wymagało przeorganizowania zarówno zajęć dydaktycznych, jak i pracy w szpitalach klinicznych, gdzie uczą się nasi studenci. Do tego zdarzało się, że ze względu na zakażenia Covid-19 zamykano całe oddziały, a ich pracownicy i studenci byli zatrzymywani na kwarantannie. Mimo to udało się nam zrealizować program i cały rocznik absolwentów opuścił mury uczelni bez konieczności przedłużania roku akademickiego. Trzeba zaznaczyć, że niektóre kierunki medyczne są prowadzone według wymagań programowych precyzyjnie określonych na podstawie dyrektyw unijnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta