Kraków przyciąga nowoczesny biznes
Widzimy duże zainteresowanie inwestorów naszym miastem – mówi Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MIASTA KRAKOWA
Jak to się stało, że Kraków, choć jest miastem turystycznym, mimo wszystko nie został poturbowany przez pandemię tak, jak można się było obawiać?
Koszty związane z pandemią w 2020 r. szacujemy na 300 mln zł. To wydatki związane np. ze wsparciem podmiotów gospodarczych, ubytki ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy dodatkowe wydatki na oczyszczanie i dezynfekcję przestrzeni miejskiej. Te koszty są wysokie, ale nie sprawdziły się kasandryczne wizje, że Kraków straci około miliarda złotych przy budżecie rzędu ok. 7 mld zł.
Ale ruch turystyczny w zasadzie zamarł.
Oczywiście, o ile w 2019 r. odwiedziło nas ok. 14 mln osób, w tym 4 mln z zagranicy, o tyle w całym 2020 r. było już tylko 8 mln turystów, przede wszystkim tych krajowych. Dla branży hotelarskiej i gastronomicznej to był prawdziwy cios. Ale trzeba mocno podkreślić, że Kraków to nie tylko turystyka, choć często się nas postrzega przez ten pryzmat. Krakowska gospodarka jest, na szczęście, dosyć zróżnicowana i zdywersyfikowana. To także handel czy bardzo dynamicznie się rozwijające, odgrywające coraz istotniejszą rolę w naszej gospodarce, nowoczesne usługi dla biznesu.
Dzięki temu w 2020 r. miejski budżet nie odnotował spadku dochodów z PIT i CIT, a pandemia nie doprowadziła też mimo wszystko do jakiegoś ogromnego załamania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta