Wpływanie na czynności sądu jest karalne
Sprawca może grozić sędziemu, ale i osobom postronnym, np. jego krewnym.
Wymiar sprawiedliwości stanowi jedną z zasadniczych funkcji każdego państwa i polega na konkretyzowaniu i urzeczywistnianiu ustanowionych lub uznanych przez państwo ustaw i norm prawnych w poszczególnych przypadkach, drogą specjalnych postępowań organów państwowych do tych czynności powołanych.
Tak został scharakteryzowany wymiar sprawiedliwości przez Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 13 marca 1996 r. (sygn. akt: K 11/95). Dalej organ ten stwierdza, że analiza polskiego systemu prawnego dowodzi, że zarówno ustrojodawca, jak i ustawodawca zwykły nie przekazali do wyłącznej kompetencji sądownictwa powszechnego orzecznictwa: kolegiów ds. wykroczeń, inspekcji pracy, urzędów skarbowych, urzędów celnych i wielu innych organów „quasi-sądowych" lub pozasądowych.
Zwraca także uwagę, że w polskim systemie prawnym istnieją jeszcze inne organy, których decyzji lub orzeczeń niepodobna wkomponować w ramy sądownictwa powszechnego. Należy wymienić chociażby stosujące postępowanie mandatowe i nakazowe organy administracji państwowej i samorządowej, izby morskie, urząd morski, urząd patentowy, urząd antymonopolowy itp.
Bomba w sądzie
Mimo że od czasu wydania przez TK orzeczenia dużo się zmieniło w przestrzeni prawnej, jak chociażby zniknęły kolegia ds. wykroczeń, uważam, że wymiar sprawiedliwości należy postrzegać przedmiotowo, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta