Stawka 9 proc. w CIT tylko dla niektórych spółek komandytowych
Prawo do stosowania stawki 9 proc. w podatku dochodowym od osób prawnych przez spółki komandytowe wywołało wątpliwości interpretacyjne. O tym, jaką stawką powinny być one opodatkowane, muszą wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.
Począwszy od 1 stycznia 2021 r. ustawodawca objął podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) również spółki komandytowe. Mogły one postanowić, że przepisy ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU 2020 r. poz. 2123) stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w niej od 1 maja 2021 r. począwszy. Wówczas spółka komandytowa uzyskała status podatnika CIT z 1 maja 2021 r. Jednak objęcie ich opodatkowaniem CIT wprowadziło wiele wątpliwości, a jedną z nich jest prawo do opłacania podatku dochodowego według preferencyjnej stawki 9 proc.
Dla kogo niższa stawka
Ustawodawca dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą wprowadził 9 proc. stawkę podatku dochodowego od osób prawnych. Celem tej nowelizacji było m.in. ograniczenie obciążeń fiskalnych podatników, którzy mają utrudniony dostęp do pozyskania kapitału. Obniżenie stawki CIT miało stworzyć warunki do rozwoju oraz wzrostu konkurencyjności dla tych podmiotów.
Z obniżonej stawki CIT mogą korzystać podatnicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta