Odpowiedź Luksemburga dla Trybunału Konstytucyjnego
Krajowy TK nie może orzekać niezgodnie z prawem unijnym – mówi TSUE w rumuńskiej sprawie.
Wyrok w połączonych sprawach ogłoszono w poniedziałek. Nie ma jeszcze jego oficjalnego polskiego tłumaczenia, ale zapewne wkrótce się pojawi, bo o tym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – choć nie we wszystkich zakresach ma ono bezpośrednie przełożenie na naszą rzeczywistość – będzie w Polsce głośno.
Unia ma pierwszeństwo
Czytamy w nim: zasada pierwszeństwa prawa Unii zakazuje sądom krajowym, pod groźbą sankcji dyscyplinarnych, dopuszczania do stosowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego sprzecznych z prawem Unii. Z wyroku wynika też, że państwa niestosujące się do wspólnych zasad mogą być traktowane inaczej niż inne. Sami się w to wpychamy – uważają eksperci.
TSUE podkreślił, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie, aby orzeczenia TK były wiążące dla sądów powszechnych, pod warunkiem że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta