Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej swobody dla ochotniczych straży

22 grudnia 2021 | Prawo co dnia | Anna Hlebicka-Józefowicz

Nowa ustawa wprowadza zamknięty katalog zadań OSP. To ograniczenie swobody zrzeszania się – pisze autorka.

W piątek 17 grudnia Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Tym samym zakończyły się trwające od lipca prace nad nową regulacją, za której przygotowanie odpowiedzialny był resort spraw wewnętrznych i administracji. Celem rządowej inicjatywy było stworzenie odrębnej ustawy, która całościowo ureguluje status OSP oraz relacje pomiędzy OSP, Państwową Strażą Pożarną i samorządem terytorialnym.

OSP działają w formie stowarzyszeń. Tak jak inne stowarzyszenia są dobrowolnymi zrzeszeniami obywateli, które posiadają osobowość prawną, działają przez swoje organy i dysponują własnym majątkiem. OSP posiadają jednak wyjątkowy status. Jako społeczne organizacje ratownicze są zaliczane do jednostek ochrony przeciwpożarowej obok m.in. Państwowej Straży Pożarnej. Choć są stowarzyszeniami, powstają jako jednostki umundurowane i wyposażone w specja-listyczny sprzęt, a do ich zadań należy m.in. walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12148

Wydanie: 12148

Spis treści

Reklama

Zamów abonament