Wartości szacunkowe jako element badania sprawozdania
Do badań za 2021 rok biegli rewidenci po raz pierwszy będą zobligowani do stosowania nowej treści Międzynarodowego Standardu Badania 540 „Badanie szacunków księgowych i powiązanych ujawnień".
Zmiany są znaczące i istotne nie tylko dla biegłych rewidentów, ale również dla osób odpowiedzialnych za sporządzanie sprawozdań finansowych – głównych księgowych, dyrektorów finansowych i członków zarządu. Warto bowiem już przy sporządzaniu szacunków księgowych przygotować się na pytania ze strony audytora i zgromadzić odpowiednią dokumentację.
Czym są wartości szacunkowe
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie zawiera definicji wartości szacunkowych. Szukając informacji, czym są, można sięgnąć do Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (dalej: KSR nr 7). Zgodnie z nim wartości szacunkowe to przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów, bądź przychodów i kosztów wobec niemożności dokładnej ich wyceny. Zgodnie z MSB 540 szacunkiem księgowym jest kwota pieniężna, której pomiar, zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości, podlega niepewności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta