Dramat dzieci z Ukrainy
Zapewne ta funkcja już pozostanie w polskim prawie.
Podstawową zasadą polskiego ustawodawcy podejmującego decyzje dotyczące każdego dziecka jest jego ogólnie pojęte dobro. W obecnej sytuacji należy sobie zadać pytanie, czy przepisy, które zostały wprowadzone w trybie pilnym w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, są w stanie zagwarantować właściwą ochronę interesów dzieciom, które znalazły się w Polsce bez opieki odpowiedzialnych za nie osób dorosłych, czyli rodziców lub innych opiekunów.
Podstawa prawna
W celu zapewnienia opieki dzieciom, które przybyły do Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainy bez opieki dorosłych w normalnych warunkach ponoszących za nie odpowiedzialność, ustawa powołała do życia instytucję opiekuna tymczasowego. Określenie „tymczasowy” może sugerować, że jest to rozwiązanie wyjątkowe, czasowe. Najprawdopodobniej jednak należy przygotować się na długie funkcjonowanie tej instytucji, a być może już na stałe pozostanie jej w polskim ustawodawstwie.
Należy zauważyć, że obowiązki opiekuna tymczasowego są w rzeczywistości tożsame z podstawowymi zadaniami określonymi w kodeksie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta