Cyfrowa rewolucja w Brukseli
Są już przepisy, które uregulują praktyki największych firm technologicznych.
Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły akt o rynkach cyfrowych, Digital Markets Act, DMA. Nałoży ograniczenia na największe spółki technologiczne zwane „strażnikami dostępu” (gatekeepers).
DMA powstało w odpowiedzi na krytykę, że prawo antymonopolowe nie nadąża za sektorem nowych technologii i nie umie efektywnie zapobiegać ograniczaniu konkurencji. Ma więc zakazywać niektórych praktyk rynkowych ex ante. Samo wypracowanie kompromisu w piętnaście miesięcy od pierwszej propozycji KE potwierdza, że w Europie jest silna wola, aby wprowadzić nowe regulacje sektora nowych technologii.
Kim są strażnicy dostępu?
Przyjęcie DMA i szersza debata o regulacji sektora nowych technologii wynika z przekonania, że największe firmy technologiczne mają silną i ugruntowaną pozycję pośrednika, bo łączą wielu użytkowników z wieloma przedsiębiorstwami. Pośrednik oddziałuje na dostęp użytkowników do produktów i usług oferowanych przez inne przedsiębiorstwa i na dostęp przedsiębiorstw do klientów – stąd nazwa „strażnicy dostępu”.
Choć pełen tekst DMA nie jest jeszcze dostępny, wiadomo, że przewiduje, które przedsiębiorstwa można zdefiniować jako strażników dostępu oferujących „podstawowe usługi platformowe” (core...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta