Wyzwania kryzysu uchodźczego
To samorządy stoją na pierwszej linii pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom. Potrzeba i wsparcia finansowego, i koordynacji działań wszystkich podmiotów.
Problemów nie ubywa, odwrotnie – wyzwania stają się coraz większe – podkreślał Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany w Warszawie, podczas debaty „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie”.
Bielany to dzielnica, w której mieszka na co dzień ok. 175 tys. mieszkańców, a w ciągu trzech tygodni przyjęła 20–25 tys. uchodźców (w całej warszawie zaś jest ich ok. 300 tys.). Urząd dzielnicy, podobnie jak wszystkie samorządy w Polsce, mocno zaangażował się w działania pomocowe. To m.in. przygotowanie miejsc pobytu zbiorowego, zapewnienie wyżywienia, pomoc w załatwianiu kwestii formalnych, przyjęcia do szkół, organizacja zbiórek darów i dla uchodźców, i dla Ukrainy.
– Obywatele Ukrainy doceniają tę pomoc. Mamy osoby, które wróciły z Niemiec do Polski, bo na Zachodzie nie czują tej empatii i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta