Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienie z VAT dostawy działek niezabudowanych

20 kwietnia 2022 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli działka jest tylko w części przeznaczona pod zabudowę, ale brak jest linii rozgraniczających, to całą działkę uznajemy za teren budowalny.

Spółka zamierza sprzedać dwie niezabudowane działki. Dla obu działek utworzony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Działka nr 1 w MPZP znajduje się w obszarze „ZII–2” – tereny zieleni nieurządzonej i „KL 1/2” tereny dróg lokalnych. Z kolei, działka nr 2 w MPZP znajduje się w obszarze „PP” - obszar przemysłowy, „ZII-2” – tereny zieleni nieurządzonej oraz „KL 1/2” tereny dróg lokalnych. Różne przeznaczenia działek w MPZP nie są oznaczone liniami podziału. Czy dostawa tych działek będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc. (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Znajdzie ona zastosowanie również do dostawy niezabudowanych nieruchomości, o ile ich dostawa nie będzie korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 lub pkt 2 ustawy o VAT. Zaznaczyć należy, że do dostawa terenów niezabudowanych nie może znajdą zostawania zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 10i pkt 10a ustawy o VAT, gdyż odnoszą się one wyłącznie do dostawy budynków, budowli lub ich części.

Zwolnienie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament