Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiedzę i doświadczenie można udostępnić

20 kwietnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Marcin Boczek

Do realnego wykazania udziału podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia na etapie oceny ofert w kontekście wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu konieczne będzie opisanie zakresu tego podwykonawstwa.

Kilka wybranych orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, może zobrazować podejście do rozumienia faktycznego udziału podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia na roboty budowlane lub usługi, w kontekście zakresu zamówienia, jakie musi zrealizować ten podmiot trzeci, a tym samym zakresu jego zobowiązania wyrażonego w dokumencie, o którym mowa w art. 118 ust. 3 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: DzU z 2021 r., poz. 1129 ze zm.)

Co wynika z przepisów

Prawo zamówień publicznych w art. 118 ust. 1 przewiduje możliwość skorzystania przez wykonawcę w zakresie m.in. zdolności technicznych lub zawodowych z zasobów podmiotu je udostępniającego (tzw. podmiotu trzeciego), niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych. Tym samym przepis ten pozwala wykonawcy na udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, pomimo braku samodzielnego wykazywania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznych i zawodowych.

Jednocześnie w art. 118 ust. 2 p.z.p., ustawodawca wskazał, że w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają roboty budowlane lub usługi do realizacji, których te zdolności są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament