Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować fakturę korygującą sprzedaż, wystawioną po dniu bilansowym

20 kwietnia 2022 | Rachunkowość | Magdalena Samborek

Obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego spoczywa na kierownictwie jednostki. W przypadkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy przypada na ostatni dzień danego roku, tj. na 31 grudnia. Następnie w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do końca czerwca, sprawozdanie takie powinno zostać zatwierdzone przez organ zatwierdzający.

W praktyce zdarza się, że po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego występują operacje gospodarcze, czy inne informacje mogące mieć wpływ na to sprawozdanie. Rodzi się wówczas pytanie, jak należy ująć je w księgach rachunkowych oraz czy ewentualnie należałoby uwzględnić w sporządzonym już sprawozdaniu. Rekomendacje w tym zakresie zostały zawarte w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz w Krajowym Standardzie Rachunkowości (KSR) nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja".

Zdarzenia po dniu bilansowym

Katalog zdarzeń po dniu bilansowym został przedstawiony w pkt 6.1 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 i definiuje się je jako – wszystkie dotyczące jednostki zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Ze względu na wpływ na sprawozdanie finansowe, zdarzenia po dniu bilansowym można podzielić na:

1)

7

dostarczające dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy, dla których istnieje wymóg dokonania korekt w księgach rachunkowych. Są to:

a) korekty przychodów ze sprzedaży wykazanych w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym jednostki za rok obrotowy, polegające zarówno na zmianach kwot faktur, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament