Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebne miliardy na uchodźców

20 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Jeśli nie zdecydują się wrócić do siebie lub wyjechać do innych państw UE.

Polska przyjęła ponad połowę uciekających przed wojną w Ukrainie. Według danych wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców Ukrainę opuściło 4,6 mln osób, a Polska podaje, że zarejestrowała przyjazd 2,7 mln. Nie wiadomo, czy wszyscy zostali w naszym kraju. Dane indywidualne przekazywane przez państwa członkowskie UE sumują się do liczby 5,3 mln, do tego dochodzi jeszcze ponad 600 tys. osób przybyłych do Mołdawii.

5 tys. euro na osobę

Różnica między zsumowanymi liczbami podawanymi przez poszczególne kraje a ogólną liczbą uchodźców wynika z faktu, że poszczególne osoby są rejestrowane w pierwszym kraju przybycia, np. Polsce, a potem mogą być jeszcze raz zarejestrowane gdzie indziej, np. w Niemczech, jeśli to tam pojadą i poproszą o status uchodźcy lub tzw. ochronę tymczasową.

Według nadzwyczajnych unijnych przepisów dla Ukraińców mogą oni swobodnie podróżować po UE i występować o ochronę w dowolnym państwie. Prawdopodobnie więc liczba 2,7 mln jest nieco zawyżona. Może się też okazać, że część z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament