Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcje: nie korek, ale sito

20 kwietnia 2022 | Komentarze | Mariusz Janik

Nikt nie powinien mieć złudzeń, że sankcje nakładane na Rosję i Białoruś spowodują całkowitą blokadę tych krajów. Jednakże embargo przynosi pewne efekty. Nie zamraża ich gospodarek natychmiast, lecz stopniowo odbiera im tlen.

Zachodnie sankcje już dobrych kilka tygodni temu określono jako „bez precedensu”. Od początku jednak była to nie tyle całkowita blokada, ile – w miarę możliwości starannie przygotowane – sito. Weźmy choćby słynne zamrażanie majątków osób powiązanych z Kremlem, w szczególności oligarchów. Przykładowo, po stronie amerykańskiej za egzekwowanie blokady odpowiada Office of Foreign Assets Control Departamentu Skarbu USA, które stosuje w swoich działaniach metodę prostą jak budowa cepa: próg 50 proc. udziałów. Innymi słowy, blokadzie majątku podlegają tylko te spółki, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament